Strona główna > Kultura > Warsztaty

Warsztaty w Białowieży w SKANSENIE „SIOŁO BUDY”
Warsztaty  w Białowieży w SKANSENIE „SIOŁO BUDY”

Cena: od 50zł

Miasto: Białowieża
Data: dowolna
Pora/godzina: dowolna
Ilość osób: dowolna
Opis propozycji:

WARSZTATY ORGANIZOWANE W SKANSENIE „SIOŁO BUDY”

1.Lepienie i gotowanie pierogów z różnorodnym nadzieniem pod kierunkiem gospodyni domowej :

- do pierogów, które zostają przez uczestników skonsumowane podawana jest wiejska surówka z kiszonej kapusty lub ogóreczki kiszone oraz woda mineralna z cytryną w dzbankach. Na każdego z uczestników przypada zrobienie minimum 6 dużych pierogów z nadzieniem mięsnym, z kapustą i z nadzieniem „ruskim”. Warsztaty odbywają się na terenie naszego skansenu lub karczmy i obejmują przygotowanie ciasta, lepienie pierogów i ich ugotowanie oraz zjedzenie - farsz jest już ze względu na ograniczenia czasowe przygotowany wcześniej. Podczas warsztatów ugotowane pierogi są na bieżąco pałaszowane przez wykonawców.

2.Wypiekamy i gotujemy obwarzanki

- obwarzanki i precle wykonane przez grupę są na gorąco zjadane przez wytwórców. Dodatkowo grupa otrzymuje gorącą herbatą z owoców leśnych w termosach. Warsztaty odbywają się na terenie naszego skansenu lub w karczmie, a polegają na odpowiednim przygotowaniu ciasta, wstępnym ugotowaniu obwarzanków, obtoczeniu ich w maku lub sezamie oraz na koniec ich upieczeniu w piekarniku.

3.Ubijamy masło sposobem naszych prababek

- grupa otrzymuje do dyspozycji 5 litrów słodkiej śmietany prosto od krowy, a aby smak masła na zawsze został głęboko w pamięci grupa dostaje prawdziwy chleb wiejski. Warsztaty te polegają na ubiciu w prawdziwej drewnianej maselnicy przez kolejnych uczestników przepysznego wiejskiego masła.

4.Wykonujemy stroiki i ozdoby ludowe

- grupa otrzymuje do dyspozycji wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Zajęcia polegają na wykonywaniu pod opieka naszej pani opiekującej się skansenem różnorodnych stroików i kwiatów z papieru i kolorowych bibułek.

5.Wyszywanie i haftowanie motywów związanych z Podlasiem

- grupa otrzymuje do dyspozycji wszystkie konieczne materiały i narzędzia. Warsztaty odbywają się w karczmie lub skansenie, a polegają na wyszywaniu zaznaczonego na płótnie motywu lub wykonaniu swojej własnej kompozycji pod okiem naszej ludowej hafciarki.

6.Młócka zboża najprostszą maszyną prostą czyli cepem

- zajęcia odbywają się przy skansenie na świeżym powietrzu lub w stodole na klepisku gdzie pod opieka naszego pracownika goście kolejno starają się wymłócić jak największą ilość zboża.

7.Traczka czyli piłowanie bali oraz wbijanie wielkich gwoździ na czas

- warsztaty odbywają się na terenie naszego skansenu i polegają na przecinaniu bala piłą „Moja-Twoja” na czas oraz na wbijaniu gwoździ o różnych wymiarach młotami. Zabawa przeznaczona raczej dla płci silniejszej.

8.Prasowanie płótna żelazkiem na węgiel drzewny oraz maglowanie wałkownicą

- konieczny sprzęt czyli żelazko na węgiel, grill z węglem drzewnym, wałkownica, płótno
- warsztaty polegają na poznaniu sposobów dawnego prasowania i maglowania: do dyspozycji goście dostają żelazko na węgiel drzewny oraz maglownicę i próbują pod okiem doświadczonej gospodyni uprasować pognieciony materiał.

9.Rzeźbienie w drewnie

- warsztaty polegają na nauce techniki wykonywania rzeźb różnymi narzędziami pod kierunkiem jednego z miejscowych twórców ludowych.

10.Wyplatanie ozdób ze słomy, siana, trocin i witek brzozowych

- warsztaty odbywają się na terenie skansenu i polegają na nauce techniki wykonywania stroików i ozdób ludowych pod kierunkiem jednego z miejscowych twórców.

11.Nie święci garnki lepią czyli warsztat garncarski

- Warsztaty odbywają się na terenie skansenu i polegają na nauce wykonywania różnorodnych naczyń i ozdób z gliny. Pod kierunkiem garncarza, który rozłoży się z całym swoim warsztatem na terenie naszego skansenu. Poszczególni uczestnicy uczą się wykonywania naczyń na kole garncarskim.
- koszt dla grupy bez względu na ilość osób 1500 zł
- możliwe jest wykonanie przez garncarza pamiątek dla każdego uczestnika imprezy (cena w zależności od wielkości i stopnia trudności wykonania przedmiotu).

12.Warsztat kowalski

- warsztaty odbywają się na terenie skansenu i polegają na poznaniu technik wykonywania przedmiotów z kutego żelaza. Pod kierunkiem kowala, który rozłoży przenośny warsztat na terenie naszego skansenu. Poszczególni uczestnicy będą mieli okazje spróbowania sił w wykuciu podkowy czy gwoździa. Każdy z uczestników zostaje zobligowany do znalezienia w trawie podkówki na szczęście. Zgodnie z obyczajem szczęście przynoszą tylko znalezione podkowy.

13.Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem

- zwiedzanie pod kierunkiem kustosza obejmuje zapoznanie się ze wszystkimi obiektami znajdującymi się na terenie skansenu. Podczas trwania imprezy przewodnik przekazuje wszystkie informacje o życiu i obyczajach ludności zamieszkującej tereny okolic Puszczy Białowieskiej dawniej i dziś. Zakończenie zwiedzania ma miejsce w budynku dawnej i pamiętającej czasy cara Mikołaja II dróżniczówki. Obiekt ten stał do końca XX wieku przy trasie kolejowej z Hajnówki do Białowieży i następnie został staraniem naszego kustosza przeniesiony na teren naszego skansenu. Obecnie mieści się w nim sklepik z wyrobami rękodzieła ludowego i artykułami z których słynie nasza puszcza. Zwiedzający mają możliwość zakupu różnych wyrobów ludowych takich jak: serwety, wyroby z gliny i drewna, rzeźby, miody puszczańskie i wyroby z wosku pszczelego, leśne herbatki owocowe i puszczańskie przyprawy, trawkę żubrówkę i bukwicę oraz wiele wiele innych … )

14.Pogadanki , gawędy oraz spotkania z ciekawymi ludźmi

- na łonie natury lub w przypadku niesprzyjającej aury spotkania z osobami, które przedstawia tematykę zgodna z Państwa zainteresowaniami. Dysponujemy szeroką kadrą wykształconych oraz samodzielnych osób, będącymi specjalistami w swojej dziedzinie i co ważne umiejącymi w sposób jasny i zrozumiały przekazać swoją wiedzę oraz zainteresować uczestników swoimi opowieściami. Proponujemy między innymi gawędy myśliwego, leśnika, ekologa, pszczelarza, architekta, etnografa, spotkania z prawosławiem , i wiele wiele innych …

Uwaga : oczywiście koszt poszczególnych warsztatów jest kalkulowany ze względu na wielkość grupy, czas trwania poszczególnych warsztatów, ilość osób potrzebnej obsługi, zamówień dodatkowych itp…
Opinie korzystających z propozycji: Dodaj swoją opinię Dodaj swoją opinię


Dane kontaktowe:
Pensjonat „Sioło Budy”
podlaskie
Budy 41 , 17-230 Białowieża
85-6812978
http://siolobudy.pl/
siolobudy@o2.pl

NewsletterOstatnio dodane