Strona główna > Edukacja > Warsztaty

„Uderzenia mocy - wejdź świadomie w dojrzałą kobiecość"
„Uderzenia mocy - wejdź świadomie w dojrzałą kobiecość

Cena: od 770zł

Miasto: Olsztyn
Data: 04-10-2017 do 08-10-2017
Pora/godzina: dowolna
Ilość osób: dowolna
Opis propozycji:

„Podczas pierwszej miesiączki kobieta wchodzi we własną moc,
podczas menstruacji praktykuje ją,
podczas menopauzy się nią staje.”
- stare przysłowie rdzennych Amerykanów

„Czas uderzeń mocy”, „drugie pokwitanie”, „regenopauza” - te wszystkie określenia w sposób pozytywny, kreatywny i inspirujący nazywają proces i moment wchodzenia w dojrzałą kobiecość.

Jednak wiele kobiet wciąż posiada negatywne nastawienie do klimakterium oraz menopauzy. Stanowi ono pozostałość przekonania, podzielanego przez większość mieszkańców naszego świata i wciąż utrwalanego w popularnych przekazach, że jesteśmy cenne głównie ze względu na swą zdolność do rodzenia dzieci. Więc nawet jeśli na świadomym poziomie jesteś wyzwoloną, pewną siebie, soczystą, dojrzałą kobietą - zbiorowa nieświadomość, w tym zapewne także wewnętrzne głosy wielu z nas - podtrzymują stare myślenie. Wokół menopauzy narosło wiele mitów, stereotypów, okrywa ją także zasłona wstydu i milczenia, przynależna tematom tabu.

Okres wkraczania w klimakterium, czyli lata okołomenopauzalne, które prowadzą do stopniowej zmiany w funkcjonowaniu jajników, może trwać od sześciu do trzynastu lat. Przejawia on kilka cech wspólnych z okresem dorastania i dojrzewania płciowego – teraz też wahania hormonów wpływają na nastroje, zmianom w ciele towarzyszy wzrost samoświadomości, a równocześnie dochodzą do głosu obawy o bycie mało atrakcyjną i niepokoje związane z wkraczaniem w kolejny etap życia. Towarzyszą temu bezsenność lub barwne, nierzadko znaczące sny.

W kobiecych ciałach po czterdziestce zachodzą zmiany, które przygotowują nas do przejścia w kolejny etap, w którym może nastąpić rozkwit kreatywności i wnoszenie wkładu w życie innych. Te zmiany fizjologiczne dotąd przedstawiane były w negatywnym świetle, co skutkowało zrozumiałym strachem kobiet przed wkraczaniem w wiek średni. Prawdziwe znaczenie menopauzy, podobnie jak wiele innych procesów kobiecego ciała, zostało zmienione i zdeprecjonowane. Dlatego potrzebujemy na nowo zrozumieć ową transformację, której podlegają nasze ciała i nasza psychika i nadać jej służące kobietom znaczenia.

To, w jaki sposób radzimy sobie z przechodzeniem przez ten drugi „okres dojrzewania”, jest w ogromnym stopniu zależne od naszej postawy. Kobiety, które uwierzyły w mit, że menopauza jest końcem kobiecości, utratą atrakcyjności i początkiem osuwania się w starość, prawdopodobnie dość szybko stracą witalność, poczują się i będą wyglądać starzej. Za to te z nas, które czują się tak, jakby wzrastała nasza moc, na ogół wyglądają zdrowo, pełne są sił witalnych, okazują zainteresowane seksem i mają wrażenie, że przeżywają lata swojej pełni. Badania wykazują, że negatywne postrzeganie menopauzy wpływa na wzrost ilości nieprzyjemnych symptomów, takich jak napady gorąca, poty nocne, zmęczenie, boleści i zaburzenia snu.

W wielu starożytnych kulturach kobiety po menopauzie cenione były za swą intuicyjną mądrość i zdolność pozyskiwania (poprzez sny) wiedzy dla całej społeczności. Te z nich, które osiągnęły wiek, kiedy „zatrzymują swoją mądrą krew” (to archaiczne rozumienie menopauzy), zostawały prorokiniami, kapłankami, szamankami i uzdrowicielkami. Jeszcze siedemnastowieczni pisarze chrześcijańscy utrzymywali, że starsze kobiety posiadały magiczną moc, gdyż krew menstruacyjna pozostawała w ich organizmie. Współcześnie utraciliśmy szacunek dla tych specjalnych wartości kobiet pomenopauzalnych, których jasność umysłu, przenikliwość i niezłomność stanowią ogromny dar dla społeczności.

Jak możemy zmienić postrzeganie czasu menopauzy i klimakterium? Doświadczenie nauczyło mnie tego, że można zacząć jedynie od siebie. Twój stosunek do tego okresu jest kluczowy dla sposobu, w jaki doświadczasz zmian cielesnych, psychicznych i duchowych, które mają miejsce w ciągu tych kilku czy kilkunastu lat i ostatecznie kończą się ustaniem menstruacji, czyli rzeczywistą menopauzą. To, w jaki sposób przejdziesz przez tę przemianę i przywitasz siebie nową jest bardzo ważne. W dużej mierze to od Ciebie zależy, czy trzecia faza życia stanie się czasem osiągnięcia osobistej pełni i integracji.

Po wkroczeniu w okres menopauzy zmienia się rozkład i przepływ energii psychicznej. Pomocne i inspirujące niech będą dla Ciebie słowa Faridy Shaw: >>Podobnie jak ładunek elektryczny menstruacja oraz falowanie naturalnych rytmów to „prąd przemienny”. W okresie menopauzy przepływ energii intensyfikuje się i stabilizuje jak „prąd stały”. Jesteśmy naładowane energią w taki stopniu, w jakim otworzyłyśmy się na mądrość Staruchy
Opinie korzystających z propozycji: Dodaj swoją opinię Dodaj swoją opinię


Dane kontaktowe:

warmińsko-mazurskie
, Nowe Kawkowo


marta.kamionka@tuiteraz.eu

NewsletterOstatnio dodane